Zanim zajmiesz się fotografowaniem.

Chciałabym zacząć pisać dla Was serię poradników fotograficznych. Nie zrozumcie mnie źle, nie uważam, że jestem ekspertem w tej dziedzinie – cały czas się uczę. Dla mnie fotografia to styl życia, sposób wyrazu ale także coś takiego, co pomaga mi spędzić czas z samą sobą i spędzić go dobrze. Spotykam się z różnymi pytaniami dotyczącymi fotografii i fotografowania. Prowokuje mnie to do pisania takich postów, jak ten. Na dzisiaj przygotowałam dla Was coś w rodzaju wstępu do fotografowania 😉

#Odpowiednia postawa

„Nie garb się” – no nie do końca to mam na myśli przez odpowiednią postawę. Chyba, że jesteś po drugiej stronie obiektywu, wtedy rzeczywiście lepiej się nie garbić, bo zapewniam Was, że to wszystko widać na zdjęciach.

Ale i tak: „Nie garb się”. Wszyscy mamy swoje chwile słabości i to właśnie w tych momentach zazwyczaj dajemy się ponieść negatywnym myślom. Czasami drobne niepowodzenie, czy zbyt długi zastój w określonej sprawie powoduje, że przychodzą nam do głowy takie głupoty jak „nie dam sobie rady”, „nie warto się tym zajmować”, „nie warto walczyć o swoje marzenia”. Z takimi myślami nie warto zaczynać czegokolwiek.

Sokrates mawiał „Poznaj samego siebie”, zatem jeżeli fotografia jest czymś co Cię zainteresowało, to zacznij to robić, sprawdź się w tym i zobacz, czy to jest to. Nieważne ile masz lat i jakie doświadczenia masz za sobą, nie ważne, czy masz sprzęt, czy nie. Fotografować można nawet pudełkiem od zapałek, jeśli chcesz się dowiedzieć jak, to obserwuj moją stronę, a za jakiś czas dodam odpowiedni poradnik, który w tym miejscu zostanie zalinkowany.

#Pokonaj mity

Jak już wspominałam, to nieprawda, że fotografować można tylko mając drogi sprzęt. Nawet jeżeli taki sprzęt wiele ułatwia, kreatywność leży po stronie fotografa, a nie po stronie narzędzia jakim jest aparat. Jak mawiał jeden z moich nauczycieli „W działaniu ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia” i chociaż mówił to w odniesieniu do fotografii, niewątpliwie tyczy się to każdej sfery naszego życia.

Wśród osób starszych często można usłyszeć „Za stara/stary jestem na takie rzeczy”. Nic bardziej mylnego! Nieważne ile masz lat, nikt nie jest za stary na fotografię a sprzętu nie ma się co bać. Nawet jeżeli na początku będzie Ci się wydawało, że to jest czarna magia, przypomnij sobie te wszystkie rzeczy, których musiałaś/musiałeś się w życiu nauczyć, a które dzisiaj robisz bez problemu.

Mówi się, że fotografia to „drogie hobby” i w pewnym sensie tak jest, ale temat się na tym nie kończy. Nie musisz sięgać po sprzęty z najwyższej półki zaczynając przygodę z fotografią. Pamiętaj, że nie wykorzystasz w pełni możliwości swojego sprzętu jeżeli nie będziesz wiedzieć jak z niego korzystać. Drogie zakupy fotograficzne mają o wiele większy sens wtedy, kiedy wiesz już czego chcesz od fotografii. Aby znać odpowiedź na to pytanie zazwyczaj trzeba posiadać już jakąś podstawową wiedzę fotograficzną i aktywnie praktykować. Dlatego wydaje mi się, że w kwestii sprzętu najlepszy wybór, to świadomy wybór.

#Nie szukaj problemów, poszukaj rozwiązań!

Fotografia jest dla mnie cały czas taką dziedziną, w której staram się rozwijać, poszukiwać i próbować nowych rzeczy. Do tej pory natknęłam się na mnóstwo pytań i wiele odpowiedzi musiałam sobie skonstruować sama metodą prób i błędów. Czyli w skrócie: Nie myśl o tym, czego nie masz. Skup się na tym, co masz i postaraj się to twórczo wykorzystać. Czasami zwykła chusteczka higieniczna okaże się nieoceniona przy zmiękczaniu światła wbudowanej lampy w aparacie 😉

#To w takim razie czym zacząć fotografować?

Odpowiedź jest prosta: Czymkolwiek, co ma taką funkcję. Dzisiaj już praktycznie każdy z nas dysponuje telefonem z aparatem fotograficznym. Jeżeli masz jakiekolwiek urządzenie, którym jesteś w stanie robić zdjęcia, po prostu z tego korzystaj – to mit, że do pięknych zdjęć potrzebny Ci najnowszy smartfon. Jeżeli nie posiadasz takiego urządzenia, głowa do góry, w niedalekiej przyszłości na mojej stronie pojawi się poradnik o tym, jak samodzielnie zrobić aparat analogowy [tutaj].

#Co fotografować?

Na początku najlepiej jest fotografować wszystko, dzięki temu nie ograniczamy się do pojedynczego tematu, ale poszukujemy w świecie tego, co wydaje nam się ciekawe i warte przekazania. Z tych samych powodów na początku warto próbować różnych technik fotograficznych, aby znaleźć tą właściwą dla siebie. Nie warto dokładać sobie żadnych ograniczeń, dopóki nie ma się wystarczającej wiedzy aby dokonywać świadomych wyborów.

#Ale pamiętaj, pewne zasady obowiązują!

W szale fotografowania nie zapominajcie o tym żeby pytać o zgodę tych, których zamierzacie sfotografować. Wykorzystywanie czyjegoś wizerunku bez jego zgody niesie za sobą odpowiedzialność karną. Jedno proste pytanie, a może Wam zaoszczędzić wiele problemów 😉

#Drogi Czytelniku, jeżeli jesteś tutaj pierwszy raz…

i zainteresował Cię ten post, a chciałbyś się dowiedzieć kim jestem, co tutaj robię i dlaczego wybrałam taki temat do blogowania, zapraszam Cię do lektury posta Co ja robię tu?

#A jak to z Wami jest?

Czym jest dla Was fotografia? Czy już się nią zajmujecie, a może dopiero zabieracie się do fotografowania? Co Wam wydaje się ważne? Jakie problemy napotykacie podczas robienia zdjęć? Może będziemy w stanie rozwiązać je razem, zachęcam do dyskusji w komentarzach.

To za mało? Chcesz więcej fotograficznej inspiracji?

Perfekcyjna nieperfekcjonistka przyglądająca się światu z pozycji niezupełnie bezstronnego obserwatora. Nierzadko z zacięciem satyrycznym. Miłośniczka prostoty i poszukiwaczka piękna w (nie)zwykłej codzienności.